» Blog » Ziarna zmian
16-02-2011 14:11

Ziarna zmian

W działach: Książki, Szanty | Odsłony: 8

Ziarna zmian
Historia, wbrew temu co proponuje kultura popularna, rzadko kiedy jest zmieniania przez pojedyncze czynniki (wynalazki, ludzi, przypadki). Jeśli przyjrzycie się bliżej dowolnemu momentowi historycznemu, szybko zauważycie, że wpłynęła na niego niezliczona ilość elementów. Wynalazki techniczne, wojskowość, prawo czy historia społeczna nie istnieją przecież w oddzieleniu od siebie (...).

Ziarna zmian (Henry Hobhouse, wyd. Muza 2010) to próba spojrzenia na historię przez pryzmat sześciu roślin (chinina, cukier, herbata, bawełna, ziemniak, koka). I chociaż agrotechnika stanowi punkt wyjścia każdego z rozważań, to autor dużo bardziej skupia się na skutkach społecznych lub gospodarczych każdej z upraw.


Zapraszam do lektury recenzji książki Ziarna zmian. Oprócz szczypty agrotechniki, będzie o kusych koszulkach, termodynamice i handlu niewolnikami. A na deser klip mangowy do klasycznej szanty.

Komentarze


baczko
   
Ocena:
+2
Nie lubię czytać Twoich notek - dodajesz do mojej listy zakupów kolejne książki :)
16-02-2011 15:00
solcys
   
Ocena:
0
A ganja gdzie? ;-p
16-02-2011 15:45
Ezechiel
   
Ocena:
+1
@ Solcys
W książkach ludzi, którym wyżarła mózg ;-)

@ baczko
Dziękuję! Misja społeczna mojego bloga to właśnie promowanie dobrej kultury.
16-02-2011 18:15
baczko
   
Ocena:
0
@Ezechiel

Zasadniczo dzięki Tobie zapoznałem się z Thorwaldem i jestem zadowolony. Jakbyś miał coś dobrego o średniowieczu to b. chętnie usłyszę ;>
16-02-2011 22:02
Ezechiel
   
Ocena:
+1
Przegląd książek na temat historii życia codziennego w okolicach średniowiecza znajdziesz w tym wpisie http://kriegspielen.wordpress.com/ 2010/10/20/prawda-jest-nierealistyczna/

Oprócz tego godna uwagi jest też "Życie codzienne w czasach F. Villona" B. Geremka no i oczywiście "Kobieta w czasach katedr" R. Perignoud. Obie są tanie i "bardzo treściwe". Jak znajdziesz w antykwariatach. Bardzo fajna jest też Panorama średniowiecznej Anglii G.G. Coulton - bo opowiada o każdym elemencie kultury życia codziennego (chociaż sama książka trochę się zestarzała).

Po wypłacie zamierzam kupić wybór esejów mediewistów z Oxfordu - taka inteligentna przeglądówka na temat średniowiecza (Oxford - historia świata, czy jakoś tak). Dam znać jak skończę.

Godna uwagi jest też seria podręczników dotyczących średniowiecza wydawana przez PWN. Czytałem Królowie i królestwa Anglii 600-900 oraz Rycerzy i mieszczan (Włochy XII-XIII wiek). Obie dobre, ale chyba zbyt twarde jak dla hobbysty.

Ja generalnie siedzę w późnym średniowieczu, ale jeśli wolisz wczesne to mogę zapytać teścia, którego chyź dryfuje bardziej w tym kierunku.
17-02-2011 10:08
baczko
   
Ocena:
0
@Ezechiel

Dzięki za polecanki - poszukam.

Ta seria PWN jest godna, mam z tego 'Narodziny Europy' McCormicka, ale ogólnie też preferuje późne średniowiecze.
17-02-2011 23:05

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.