» Blog » Prawda jest nierealistyczna - KB#15
20-10-2010 22:19

Prawda jest nierealistyczna - KB#15

Odsłony: 0

Prawda jest nierealistyczna -  KB#15
Zdradzę Wam sekret. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak prowadzić realistycznie to flejmy netowe i filmiki z Discovery Was tego nie nauczą. Co więcej, książki na temat uzbrojenia średniowiecznego też Wam w tym niewiele pomogą.

Zapraszam do lektury tekstu o tym jak realistycznie prowadzić fantasy. Na zachętę powiem, że oprócz mieczy Etrusków, występują też Wotan (z krukiem!), ładny mezzosopran i trollica ze Szwecji.

Wpis powstał w ramach XV edycji Karnawału Blogowego.

Komentarze


zegarmistrz
   
Ocena:
+2
Dobry wpis. I jak narazie jeden z ciekawszych w tej edycji.
20-10-2010 23:16
Kumo
   
Ocena:
0
Świetna notka!
20-10-2010 23:25
~hallucyon

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Dawno nie czytałem tak dobrego wpisu. Gratulacje, Ezechielu!

PS. Do listy tytułów, które fajnie się czyta, można dorzucić książki Frances Gies i Josepha Gies pt. "A Life in a Medieval Village", "A Life in a Medieval City" czy "Cathedral, Forge and Waterwheel: Technology and Invention in the Middle Ages", a także świetną pozycję Iana Mortimera pt. "The Time-traveller's Guide to Medieval England: A Handbook for Visitors to the Fourteenth Century". (Nie wiem, czy ukazały się po polsku).
20-10-2010 23:29
Alkioneus
   
Ocena:
0
Poprzeczka była wysoko. I została pokonana.
20-10-2010 23:35
Malaggar
   
Ocena:
0
Zamiotłeś Ezechielu.

PS. Gorsze od etruskich mieczy są jednak fibule [tu wstaw dowolne] ;)
20-10-2010 23:41
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+6
Ja natomiast oceniam notkę średnio. Owszem, merytorycznie jest bardzo dobra tyle, że jest w ogóle nie na temat.

Wpierw autor zdradza nam sekret: by móc mówić o realiźmie trzeba coś wiedzieć o rzeczywistości. Celna uwaga ale powiedzmy, że nikt chyba nie będzie specjalnie zaskoczony. Potem zaczyna sie notka na temat: "Skąd czerpać wiedzę na temat średniowiecza w krajach anglosaskich?".

Uwagi autora odnośnie zaganień związanych z wprowadzaniem realizu na sesji RPG zaczynają się (i właściwie kończą) tym, skądinąd bardzo ciekawym i trafnym, stwierdzeniem: "Prowadzenie realistyczne oznacza dla mnie, przede wszystkim, wiarygodnych bohaterów a nie realistyczny opis miecza." Na rozwinięcie, które powinno stanowić zasadniczą część notki, poświęcono zaledwie jeden skromny akapicik.

Jak mówiłem - fajnie ale nie na temat. Kwestia realizmu w RPG jest zaledwie pretekstem do obszernej wypowiedzi w zakresie lektur i muzyki.

BTW, w temacie "nierealistycznej prawdy" polecam ten znakomity felietonik (w j. inglisz) IIWŚ jest nierealistyczna
21-10-2010 09:47
Zireael
   
Ocena:
0
Świetna notka. Nic dodać, nic ująć.

Do tyldy:
Myślę, że każdy zauważył, że fantasy czerpie z epok historycznych (najczęściej średniowiecza, czasem renesansu). Więc notka jak najbardziej na temat.
Do czego innego możnaby odnosić "realizm" w fantasy, jak do realiów epok, z których ten gatunek czerpie?
21-10-2010 09:50
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2
@Zireael

Myślę, że każdy zauważył, że fantasy czerpie z epok historycznych

Też tak myślę, dlatego dziwię się, czemu autor wyważa otwarte drzwi.

Notki miały być na temat realizmu w RPG, a nie na temat źródeł inspiracji. Czy jeśli ktoś napisze teraz analogiczną notke wymieniającą listę lektur dotyczących partyzantki polskiej podczas IIWŚ, to zdobedzie równie duzy aplauz?

Zagadnienia realizmu w RPG to praktyczne problemy związane z jego wprowadzeniem, granice jego stosowania, sensowność samego zabiegu, jego plusy i minusy, itp. W rozdziale "Prowadzenie" autor niejako odnosi sie do tych zagadnień ale w sposób marginalny. Notka świetna ale nie ma większego związku ani z realizmem na sesji ani nawet z samym tytułem...
21-10-2010 10:30
Ezechiel
   
Ocena:
+6
@ ~

Masz trochę racji - bo oprócz typowego almanachu technik, starałem się pokazać źródła wiedzy i inspiracji.

Tyle, że wśród erpegowców realizm bywa utożsamiany z historią militarną i polityczną - ja chciałem pokazać użyteczność wiedzy o życiu prywatnym. Celowo w tekście i w przypisach dałem kilka przykładów jej wykorzystania.

Jeśli "inspiracji" było więcej niż "technik" - to przepraszam za rozczarowanie. Mogę tylko powiedzieć, że źródła inspiracji są dla mnie równie istotną częścią warsztatu co techniki.

Nieco z boku tematu: Pozycje przedstawione przeze mnie opisują również schyłek średniowiecza włoskiego i niemieckiego. Kobiety w czasach Katedr to głównie Francja i trochę Belgii / Włoch.

"Czy jeśli ktoś napisze teraz analogiczną notke wymieniającą listę lektur dotyczących partyzantki polskiej podczas IIWŚ, to zdobedzie równie duzy aplauz?"

Jeśli ktoś poda mi książki na temat życia codziennego partyzantów - jasne! Brakuje mi takiej wiedzy i chętnie się dokształcę.
21-10-2010 10:34
Szczur
    Fajna notka
Ocena:
0
miło się czytało, a co najważniejsze - sporo przydatnych źródeł do dorzucenia do kolejki oczekujących na przeczytanie :)
21-10-2010 12:46
Squid
   
Ocena:
+2
"Notki miały być na temat realizmu w RPG, a nie na temat źródeł inspiracji. "

Nie przeszkadza mi to, źródła inspiracji są świetne. Muszę wpaść do jakiejś biblioteki. Ezechiel - dzięki!

Edit: a co do felietonu o 2 WŚ - naprawdę wymiata. Swoją drogą fajnie znaleźć jakiś tekst autorstwa drugiego Squida :)
21-10-2010 18:36
Rapo
   
Ocena:
+1
Czy ta książka Coultona, to nie powinna być „Panorama średniowiecznej Anglii”, czy po prostu źle szukam? Swoje sesje do tej pory opierałem o skromną wiedzę z zakresu socjologi wsi i ciekawi mnie spojrzenie historyka.
21-10-2010 21:42
Ezechiel
   
Ocena:
0
@ Rapo

Oczywiście, że powinna być - już poprawiłem pomyłkę. Dzięki za czujność.
21-10-2010 23:12

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.